Rozpoznawanie i obserwowanie: Dymorfizm płciowy wyraźny. Samiec jest jaskrawo czerwonopomarańczowy z czarną plamką dyskoidalną na przednim skrzydle. U dukacika brak tej plamki, stąd łatwo rozróżnić samce tych dwóch gatunków. Samica większa, z szeroką ciemną przepaską przy zewnętrznym brzegu przedniego skrzydła i równoległym do niej rzędem ciemnych kropek. Dwie duże kropki w nasadowej części tego skrzydła. Spód tylnego skrzydła u nieparka jednakowy u obu płci, z szaroniebieskim nalotem. W locie można zauważyć tę pomarańczowo-szaroniebieską kombinację. Szczególnie w siedliskach wilgotnych, samce lubią nagrzewać się z rozpostartymi skrzydłami na wierzchu liści, przez co łatwo je dostrzec.
Rozwój motyla: Samica składa po 2-3 jaja na liściach rośliny pokarmowej. Młode gąsienice szkieletują liście, starsze zjadają już całą blaszkę liściową. Przepoczwarczenie odbywa się na łodygach innych, pobliskich roślin. Zimuje młoda gąsienica.
Okres lotu motyla: Dwa pokolenia w roku: 1/VI – 2/VII i 1/VIII – 2/IX.
Siedliska: Wilgotne łąki, ale także tereny ruderalne i zarośla, przeważnie w pobliżu choćby skrawku wilgotniejszego siedliska.