Baza Mapy Bioróżnorodności — Baza BioMap
Baza obejmuje szereg połączonych relacjami kategorii danych, m.in. taksonomię, rozmieszczenie, bibliografię i zdjęcia. Dostęp do tych zasobów informacji realizują dwie uzupełniające się aplikacje:
- Przeglądarka bazy
- widoki (perspektywy) danych: taksony, publikacje, zbiory, autorzy, rekordy
- system filtrów i narzędzi wyszukiwania
- mapy statyczne w różnych układach generalizacji
- Mapa interaktywna
- mapy dynamiczne dla gatunków
- odpytywanie bazy poprzez kliknięcie w mapę
- szeroki wybór warstw do generalizacji danych
Docelowo Mapa Bioróżnorodności ma obsługiwać także bazy KSIB, ułatwiając gromadzenie danych i dostarczając mechanizmów włączania krajowych danych w globalny system informacji o bioróżnorodności GBIF oraz narzędzi kontroli jakości danych.
Wcześniejsze narzędzia KSIB
- Archiwalna Przeglądarka KFP: dostęp do cyfrowej wersji Katalogu Fauny Polski (KFP), tomy XXI - pluskwiaki oraz XXIII - chrząszcze. Zwracamy uwagę, że Baza BioMap zawiera te same dane w wersji aktualnej i uzupełnionej.
- Wyszukiwarka miejscowości - wyszukiwanie miejscowości z bazy 115 tys. obiektów wraz z atrybutami (jednostka administracyjna, regionalizacja, współrzędne, siatka UTM i ATPOL) - obszar Polski
- Współrzędne kwadratów - współrzędne środka kwadratów UTM i ATPOL - obszar Polski
Do pobrania
-
Plik SHP: Krainy Katalogu Fauny PolskiKrótka nazwaKrainy KFPWersjaNumer wersji: 1.0
Data aktualizacji geometrii: 2010-11-07
Data aktualizacji pakietu: 2018-02-17PlikPakiet do pobraniaTytułCyfrowa wersja regionalizacji faunistycznej Polski wg Katalogu Fauny Polski (KFP)AutorPiotr Tykarski, Uniwersytet Warszawski, ptyk@biol.uw.edu.plKrótki opisPodział Polski na regiony faunistyczne, tzw. "krainy", wykorzystywany w Katalogu Fauny Polski (KFP), ukazującym się w latach 1960-2000. Pierwotną wersję wersję podziału narysowano odręcznie na mapie administracyjnej Polski z r. 1956 w skali 1:500000. Podział ten powinien być traktowany jako niewystarczający i przejściowy, co zaznaczyli sami jego Twórcy (Rafalski J. 1960. Kosarze Opiliones. Katalog Fauny Polski, część XXXII, zeszyt 2. PWN, Warszawa). Pomimo to podział stał się szeroko używanym standardem m.in. w publikacjach entomologicznych przez ponad 50 lat. Warstwa została utworzona w oparciu o mapę źródłową (miniatura), z niezbędną interpretacją przebiegu granic obszarów. Digitalizację wykonano w lutym 2008 r. za zgodą i we współpracy z Muzuem i Inst. Zoologii PAN w Warszawie.CytacjaTykarski P. 2010. Cyfrowa wersja regionalizacji faunistycznej Polski wg KFP. https://baza.biomap.pl/pl/main/tools#krainy_kfp.Informacje o licencjiCreative Commons CC-BY-NC v. 4.0
uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.plPodziękowaniaW pracach nad digitalizacją wzięli udział: Robert Meronka, Beata Kojtek i Łukasz Kozub, którym bardzo dziękuję.