[KFP 3454: Cryptophagus silesiacus] Górski gatunek rozsiedlony w środkowej i południowo-wschodniej Europie. W Polsce notowany z nielicznych stanowisk rozmieszczonych w pięciu krainach południowych. Bionomia i wymagania środowiskowe nie są znane.
[KFP 3452: Cryptophagus deubeli] Gatunek górski o ograniczonym zasięgu do południowo-wschodniej części środkowej Europy; wszędzie rzadko i sporadycznie znajdowany. W Polsce znany tylko z Sudetów Zachodnich, ale prawdopodobnie szerzej rozmieszczony w naszych górach, gdyż znany ze słowackich Karpat. Występuje w lasach górskich — wśród mchów na starych drzewach, pod opadłym listowiem i w gniazdach trzmieli.
[KFP — (3455d): Cryptophagus transsilvanicus] Gatunek o niewyjaśnionym dokładnie rozsiedleniu. Notowany ogólnikowo z Polski i Czechosłowacji (Lucht 1987) oraz z Karpat (K. Koch 1989b), ale w ostatnim spisie chrząszczy czechosłowackich z roku 1993 omawiany gatunek nie jest rejestrowany. Wobec braku konkretnych danych o jego występowaniu u nas, nie zaliczamy go do fauny krajowej.