Gatunek o niezbyt dokładnie poznanym rozmieszczeniu – był mylony z pokrewnym Theridion melanurum Hahn – pewne stanowiska poza Polską, w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i europejskiej części ZSRR (okolice Kaliningradu, Podole, Bukowina). Żyje wyłącznie na pniach drzew.
Naszym zdaniem obowiązującą nazwą omawianego gatunku powinna być Theridion mystaceum L. Koch, 1870, z Theridion neglectum Wiehle, 1952, jako młodszym synonimem. Omawiając występowanie swej nowej formy L. Koch pisze: « ... es lebt auf Eichen ... » (1870, p. 23) i « ... Żyje na dębach ... » (1871, p. 192), co wskazuje na identyczność z gatunkiem Wiehlego, a nie z Theridion melanurum Hahn, jak uważano dotychczas. Większość autorów krajowych donosi o występowaniu «Theridium (bądź Theridion) denticulatum» (tj. melanurum) na drzewach, dane te odnoszą się niewątpliwie do Theridion mystaceum L. K., a nie do pokrewnego, ale żyjącego na skałach i murach Theridion melanurum Hahn.
G. H. Locket, który zrewidował przechowywane w British Museum typy Theridium mystaceum L. K., opinię naszą w pełni potwierdził (inf. listowna).
[KFP 465: Theridion mystaceum L. Koch, 1870]