Gatunek rozprzestrzeniony prawie w całej Europie prócz północnych obszarów Skandynawii. Występuje głównie na terenach wyżynnych, a w północnej części niżu europejskiego jest notowany z nielicznych rozproszonych stanowisk. W Polsce jest wykazywany z nielicznych miejscowości w różnych częściach kraju. Postacie dojrzałe poławiano od maja do sierpnia, najczęściej w czerwcu. Przylatują niekiedy do źródeł sztucznego światła.
Biologia słabo poznana. Janssen (1963) podaje, że samica składa 162 jaja, a rozwój embrionalny trwa 11 dni. Stwierdzono trzy stadia przedlarwalne, trwające 0,5 dnia, 1 dzień i 3 dni. Po nich larwa przechodzi kolejne stadia. W polskich warunkach klimatycznych owad doskonały występuje tylko w czerwcu i lipcu. Allenspach i Wittmer (1977) podają, że gatunek ten występuje w Szwajcarii od maja do sierpnia.
Występuje w całej Europie południowej i środkowej, na północ od Polski znany tylko z Danii i południowej Norwegii. Rozproszony na całym obszarze Polski z wyjątkiem wyższych gór. Forma banatica Rosenh. występuje w południowej Europie, znana jest także z Podola (Dźwinogród, ST).